פינוי בינוי

unnamed

פינוי בינוי או תמ"א 38? איזו מבין תכניות התחדשות עירונית מועדפת?

פינוי בינוי ותמ"א 38 הן 2 תכניות ההתחדשות העירונית הנהוגות כיום בישראל. התכניות מציגות יתרונות, כל אחת בפני עצמה, ועל כן הן שונות זו מזו. בעוד שפינוי בינוי רשאי כל דייר בכל בניין להגיש, והעירייה/הוועדה/המועצה האזורית יכולות לאשר או לדחות, תמ"א 38 היא תכנית שכפופה לחקיקה הקשורה למשרד להגנת העורף, בשל היותה תכנית הגנה מרעידות אדמה. בהתאם לקריטריונים של החוק, רק בנייני רכבת או בניינים בודדים שנבנו על עמודים, ומועד בנייתם היה לפני שנת 1980 רשאים ליישומהּ וגם אז, ייתכנו בניינים שלא יעמדו בקריטריונים. כל המעוניין להתחיל לקדם תמ"א 38 צריך לבדוק זאת מול העירייה או המועצה בהם הוא גר.

התחדשות עירונית – היתרונות

  • מיידיות – אין קשר לרמתו הבטיחותית של הבניין. דיירים שמעוניינים להתקדם פשוט יכולים לפנות בעצמם למועצה ולבדוק כיצד ניתן ליישם זאת. הדבר צריך להיעשות יחד עם עורך דין המתמחה באישורים נדל"ניים במקרה של התנגדויות, ובליווי קבלן מבצע.
  • זמינות – הזמינות גבוהה. כל קבלן גדול, בעל מפעל בנייה עשיר, ככל הנראה יכריז על עצמו גם כקבלן פינוי בינוי. לכן, מרגע שהשגתם אישורים, מציאת השותפים שלכם למיזם הבנייה תהיה קלה מאד.
  • ריאות ירוקות – פינוי בינוי מגיע בדרך כלל עם הקצעת מקום לריאות ירוקות, כמו הפיכת הרחובות לשדרות עם עצים ושיחים במרכזם, והקצעת מקום לשתילת פארקים שקטים וירוקים.

תמ"א 38 – היתרונות

  • ניתן לדעת מראש אם יש או אין אישור – אם הבניין שלכם הוא על עמודים ונבנה לפני 1980 כנראה שתקבלו אישור.
  • אין חוסר וודאות – בעוד שבפינוי בינוי לא בטוח שכל דייר יחזור לאינדקס המקורי של דירתו, בתמ"א 38, גם אם היא כוללת פינוי והרס הבניין, כשהוא ייבנה מחדש, כל דייר יחזור לאן שהוא היה.
  • ניתן לבצע את העבודה בנוכחות הדיירים – לא צריך לפנות את הדיירים. ניתן לעשות פרויקט עם פינוי אך גם ניתן לבנות בשעה שהדיירים גרים בבניין ועדיין לקבל תוצאה יפה מאד.

יש לכם שאלות? רוצים לדעת עוד? פנו אלינו ונשמח לייעץ לכם בהקשר לפינוי בינוי או תמ"א 38!

לפרטים נוספים מלאו פרטים

השארת תגובה